Przejdź do treści

Czcionka:

Kontrast:

KRUS

BEZPIECZNIE NA WSI TO PODSTAWA - ŚRODKI CHEMICZNE - TO NIE ZABAWA !

KRUSJuż po raz siódmy Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego organizuje Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla uczniów wiejskich szkół podstawowych, pn. „Bezpiecznie na wsi to podstawa – środki chemiczne to nie zabawa’’.

 

więcej

KRUS ogłasza XV edycję Ogólnokrajowego Konkursu ,,BEZPIECZNE GOSPODARSTWO ROLNE''

Celem konkursu jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych.

W konkursie mogą brać udział osoby pełnoletnie prowadzące produkcyjną działalność rolniczą, ubezpieczone w KRUS. Konkurs przebiegać będzie w trzech etapach: regionalnym, wojewódzkim i centralnym.

Rolnicy zainteresowani udziałem w Konkursie powinni wypełnić formularz zgłoszeniowy, dostępny w placówkach terenowych Kasy oraz na stronie internetowej www.krus.gov.pl.

Wypełniony i podpisany formularz należy złożyć do najbliższej Placówki Terenowej KRUS w nieprzekraczalnym terminie do 31 marca 2017r.

 

więcej

KRUS. Lato w rolnictwie

O wzmożoną uwagę proszę podczas obsługi maszyn i urządzeń rolniczych.

 

więcej

wakacje w rolnictwie

Drodzy Rodzice - Rolnicy, zwracam się do Państwa z apelem o bezpieczne wakacje Waszych podopiecznych. - ,,Otoczcie dzieci parasolem bezpieczeństwa, podarujcie im szczęśliwe dzieciństwo.''

 

więcej


KRUS. Przesiewowe badania zdrowotne.

 

 IMW

Instytut Medycyny Wsi w Lublinie

 FS

Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników

 KRUS

 

PROGRAM  PRZESIEWOWYCH BADAŃ ZDROWOTNYCH DLA MIESZKAŃCÓW OBSZARÓW WIEJSKICH

(OBJĘTYCH ROLNICZYM SYSTEMEM UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH)

 

Program finansowany przez Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników, współorganizowany przez KRUS i realizowany przez Instytut Medycyny Wsi im. W. Chodźki w Lublinie.

Program skierowany jest do osób objętych rolniczym systemem ubezpieczeń społecznych rolników, ich domowników, którzy ukończyli 18 lat oraz osób pobierających emeryturę lub rentę rolniczą.

Badania przeprowadzone zostaną w Szpitalu Powiatowym w Węgrowie na ul. Kościuszki 201, który współpracuje w tym zakresie z Instytutem Medycyny Wsi w Lublinie.

 

Planowane jest przebadanie 182 osób w okresie od 23 listopada do 30 grudnia 2015 r. według indywidualnie uzgodnionego harmonogramu z Placówką Terenową KRUS w Węgrowie.

 

Badania są bezpłatne i ukierunkowane na wykrywanie chorób w zakresie:

 • układu krążenia - tarczycy - schorzeń w obrębie jamy brzusznej,
 • zaburzeń metabolicznych - cukrzycy - otyłości - niedoboru witaminy D –boreliozy.

 

 Pacjent będzie miał wykonane następujące badania przedmiotowe i podmiotowe:

 • wywiad zdrowotny (choroby, zachowania zdrowotne, dolegliwości bólowe układu kostno‑stawowego),
 • pomiar ciśnienia tętniczego i tętna,
 • pomiary antropometryczne (m.in. wzrost, waga, obwody, BMI),
 • badania laboratoryjne z pobranej krwi: glukoza , lipidogram, witamina D, borelioza, TSH,
 • badanie USG jamy brzusznej i tarczycy,
 • test wydolnościowy,
 • ocena zaburzeń nastroju.

Pacjent po badaniu otrzyma wyniki badań i wskazania, a w razie konieczności ma możliwość leczenia w warunkach klinicznych, m.in. w IMW.

 

Zapisy na badania przyjmowane są w Placówce Terenowej KRUS w Węgrowie na ul. Wieniawskiego 4, tel. 25-792-04-20; 25-792-04-28; 25-792-35-25.

 
KRUS. Rolniku - śpiesz się powoli!


 

ROLNIKU - śpiesz się powoli...!

 

 

Prace na polu trwają wiele miesięcy. Aby uzyskać wysokie plony rolnicy orzą ziemię, bronują, nawożą pola, sieją zboża i tak rok w rok. Lipiec i sierpień to okres najintensywniejszej pracy na wsi. Rozpoczyna się okres zbiorów - koszenie zboża a potem prasowanie i zwożenie słomy z pól. Wszystko prędko, by uciec przed deszczową pogodą, która pogorszy zbiory i opóźni żniwa.

 

Jak co roku chcemy przypomnieć wszystkim rolnikom, aby w tym gorącym okresie nie zapominali o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych.

W ubiegłym roku na Mazowszu odnotowano ponad 3 tys. zgłoszeń wypadków na terenach wiejskich, z czego 15 wypadków to zdarzenia śmiertelne. Poszkodowane są również dzieci, które pomagają rodzicom w pracy lub bez opieki przebywają w niebezpiecznych miejscach w pobliżu wykonywanych prac. Niestety sprawcami lub świadkami tych wypadków jest często najbliższa rodzina lub sąsiedzi.

 • Zwracamy więc uwagę na przestrzeganie podstawowych przepisów BHP. Zwłaszcza, że często rolnicy sprowadzają na siebie i innych zagrożenie przez świadome ich ignorowanie, a także przez nadmierny pośpiech, brawurę i niedbalstwo a bywa także, że i alkohol.  Raz jeszcze uczulamy Państwa, że bagatelizowanie nawet niewielkich jakby się wydawało zagrożeń kończy się niestety bardzo często rozległymi ranami, kalectwem a w najgorszym przypadku śmiercią.
 • Nasi inspektorzy KRUS w ubiegłym roku wizytowali gospodarstwa rolne podczas wykonywania prac w okresie żniw. Zwracali uwagę na to, co może stanowić zagrożenie życia lub zdrowia, gdy pracom towarzyszy pośpiech z uwagi na krótki okres ,,dobrej" pogody.  Wiele wypadków w tym okresie wynika z przyczyn technicznych, takich jak brak osłon na elementy i podzespoły ruchome oraz wirujące części maszyn (zwłaszcza osłon na wałach przegubowo-teleskopowych) jak również operowanie kończynami w strefie bezpośredniego zagrożenia pochwyceniem. Skutkuje to utratą rąk, dłoni, palców, a nawet nóg.
 • Przed wyjazdem w pole należy też odpowiednio wcześnie zabezpieczyć węzły tarcia przekładni łańcuchowych, pasowych, sprawdzić osprzęt elektryczny, stan silnika.  Nie wolno również zapominać o odpowiednim smarowaniu wszystkich części ruchomych maszyn (łożysk, łańcuchów, przekładni zębatych, prowadnic i mechanizmów zębatkowych). Konieczna jest także wymiana lub uzupełnienie oleju występującego w skrzyniach przekładniowych i układach hydraulicznych.
 • Zawsze należy pamiętać, żeby nie przebywać między ciągnikiem a maszyną z nim współpracującą w czasie, gdy jest włączony silnik. Do prac polowych i transportowych nie wolno używać niesprawnego techniczne sprzętu, a także stawać na zaczepach, ramach i innych częściach maszyn oraz ciągników w czasie ich pracy.
 • W przypadku awarii nie wolno w szczególności oczyszczać maszyny z jakichkolwiek zatorów zanim nie nastąpi wyłączenie silnika i całkowite zatrzymanie mechanizmów tnących! Nie wolno też przewozić pasażerów w kombajnie jeżeli maszyna nie jest wyposażona w dodatkowe siedziska.
 • Zwracamy uwagę, aby przyczepy wykorzystywane do przewozu ładunków (np.kostek słomy, zboża) powinny być do tego celu odpowiednio przystosowane przez zamontowanie podwyższenia burt, wyposażenie w drabinkę lub schodki ułatwiające wchodzenie i schodzenie, gdyż najczęściej w gospodarstwach dochodzi właśnie do upadków.
 • Jeżeli na polu na którym przyjdzie nam pracować usytuowane są linie wysokiego napięcia, należy bezwzględnie zachować ostrożność podczas przejazdu pod nimi.

 

Drodzy rolnicy, apelujemy!

Spójrzcie krytycznie na dotychczasowy sposób wykonywania przez siebie pracy i w miarę możliwości niwelujcie zagrożenia występujące w Waszych gospodarstwach rolnych. To często niewiele, albo nic nie kosztuje a pozwoli Wam i Waszym rodzinom uniknąć wypadku.

 

Jeżeli jednak do wypadku w gospodarstwie dojdzie, pamiętajcie, aby ten wypadek niezwłocznie zgłosić do najbliższej Placówki Terenowej KRUS, ponieważ zwłoka w zgłoszeniu wypadku może mieć wpływ na ustalenie przyczyn i jego okoliczności.

 

 


KRUS - bezpieczeństwo w środowisku pracy i życia rolników.


KRUS - Wniosek o skierowanie na rehabilitację leczniczą.

 Pobierz PDF:

 KRUS - Wniosek o skierowanie na rehabilitację leczniczą.

 

W związku z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 lipca 2013 r., w sprawie warunków i trybu kierowania przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na rehabilitację leczniczą oraz udzielania zamówień na świadczenia i usługi rehabilitacyjne, udostępniamy nowy wzór wniosku o skierowanie na rehabilitację leczniczą

 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

Placówka Terenowa w Siedlcach

ul. Brzeska 39,  08-110 Siedlce

tel. 25-644-16-40,  fax 256409329

e-mail:   siedlce@krus.gov.pl